Bu cezalar can yakar

ytl11.jpgCezaları caydırıcı hale getirmek amacıyla 170 kanunda değişiklik yapan tasarı Adalet Komisyonu’ndan geçti. Orman yakanlar müebbet hapisle yargılanacak, kurusıkı tabancayı silaha dönüştürenler ise 3 yıl cezaevinde yatacak. 

Adalet sisteminde yaşanan aksamalar Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri. Davaların yıllarca sürmesi ve özellikle şahıslara karşı işlenen suçlarda cezaların yetersiz olması adalete güveni zedeliyor. TBMM, bu problemi asgariye indirmek amacıyla dün önemli bir adım attı. Geçen dönem yasalaşmadığı için yeniden Meclis’e sunulan Ceza Mevzuatına Uyum Tasarısı Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. 170 kanunda değişiklik öngören ve 651 maddeden oluşan düzenleme, önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor. TCK’ya uyum amacıyla hazırlanan tasarıya göre, örgüt faaliyeti çerçevesinde orman yakanlar, müebbet hapse çarptırılacak. Kurusıkı tabancayı öldürmeye elverişli silah haline dönüştürenler 3 yıl cezaevinde yatacak.

Tasarı özellikle sağlık alanında ağır müeyyideler öngörüyor. Uzman olmayıp da laboratuvar açanlar veya izinle açtıkları laboratuvarları uzman olmayan kişilere bırakanlara 5 bin YTL’ye kadar para cezası uygulanacak. Sahte doktor ve diş hekimlerine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ruhsatsız ve izinsiz sünnetçilik yapanlar da hapishanenin yolunu tutacak. Yeni düzenleme, sıhhi şartlarında hizmet vermeyen özel hastanelerin de canını yakacak. Hastadan fazla ücret alanlara 10 bin YTL, gerekli tetkiklerini yapmadan, karın, göğüs ve beyin ameliyatlarına giren doktorlara 5 bin YTL para cezası verilecek. Ülkeye kaçak ilaç sokanlar ise 5 bin güne kadar adlî para cezasına mahkûm edilecek.

Defin ruhsatı olmadan cenaze defneden mezar bekçileri veya ölü sahipleri ile izin almadan bir şehir ve kasabadan diğerine ölü nakledenlere 100 YTL idari para cezası verilecek. Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına yol açanlara 2 yıldan 7 yıla kadar, kasten orman yakanlara ise 10 yıldan az olmamak üzere hapis; devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde orman yakanlara da müebbet hapis cezası uygulanacak.
 
Paralı yollardan geçiş ücreti ödemeden geçen araç sahiplerine, geçiş ücretinin 10 katı kadar idari para cezası uygulanacak.
 
İzin almadan posta ve abone kutularını, bunları açacak anahtarları yapanlara, kullananlara; taşıtlara da posta aracı şeklini verenlere 250 YTL idari para cezası uygulanacak. Tehlikeli oldukları için kabulü yasak olan maddeleri postayla gönderenlere, suç oluşturmadığı takdirde 400 YTL idari para cezası uygulanacak.
 
Bir eserden kaynak göstermeksizin alıntı yapanlara (intihal), 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 
Yasal olarak çoğaltılmış bandrollü eserlerin, yol, meydan, pazar, kaldırım, iskele ve köprü gibi yerlerde satışı yasak olacak. Sahte bandrol üretenler 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.
 
Şiş ve satır gibi kesici aletleri saldırı amaçlı taşıma yasak olacak. Yivli ve yivsiz silahlar ile kama, hançer, şişli baston, pala, kılıç, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar ve benzeri aletleri saldırıda kullanmak üzere taşıyanlara 3 aya kadar hapis veya adli para cezası uygulanacak.
 
Ruhsatsız eczane açanlara 3 aydan 1 yıla kadar, diplomasız kimyagerlik veya kimya mühendisliği yapanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis; yetkisi olmadığı halde hemşirelik yapanlara 100 YTL idari para cezası verilecek.
 
İşçilerine öğle dinlenmesi yaptırmayan işverene 100 YTL para cezası uygulanacak.
 
Yanlış adres bildirenler hakkında 1 yıla kadar hapis uygulanacak.
 
Futbol karşılaşmalarında müşterek bahis düzenleyen, bunlara ait biletleri bilerek satan ve dağıtanlara, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.
 
Emeklilik ve istifa gibi sebeplerle görevlerinden ayrılan adli, idari ve askeri yargı hakim ve savcıları ile Anayasa Mahkemesi raportörleri, özellikle son hizmet gördükleri mahkeme veya dairede, bu görevlerinden ayrılma tarihinden itibaren 2 yıl süreyle avukatlık yapamayacak.
 
Kıyıda ve uygulama imar planı bulunan sahil şeritlerinde, duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engelleri oluşturanlara, 2 bin YTL’den 10 bin YTL’ye kadar para cezası verilecek. Kıyılardan kum, çakıl alan veya çekenlere, 3 bin YTL’den 15 bin YTL’ye kadar para cezası uygulanacak.
 
Taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına sebebiyet verenler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.
 
Sürücü mesleki yeterlilik belgesi almadan, karayolu yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan işletmecilere 500 YTL, şoförlere ise 200 YTL idari para cezası verilecek.
 
Terminal ve ara durak dışında yolcu indirip-bindiren taşımacılar, 300 YTL para cezasına çarptırılacak.
 
Pitbull Terrier ve Japanese Tosa gibi tehlikeli hayvanların üretimi, sahiplendirilmesi, Türkiye’ye sokulması, satılması ve reklamının yapılması, sergilenmesi gibi suçlar karşılığında, hayvan başına 3 bin YTL idari para cezası verilecek. Hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmekle yükümlü olacak. Buna aykırı davranan, 300 YTL ceza alacak.
 
İzinsiz hayvan ticareti yapanlara bin YTL; horoz ve köpek dövüşünde olduğu gibi bir hayvanı başka bir hayvanla dövüştürenlere 1500 YTL ceza kesilecek.
 
Hayvanları, hijyenik kurallara ve usulüne uygun kesmeyenlere 600 YTL; kurbanlarını sağlık şartları ve çevre temizliğine uygun olarak kesmeyenlere de 1500 YTL ceza verilecek.

Sis ve ses bombasına 1 yıl hapis

Spor karşılaşmalarının yapıldığı kapalı veya açık alanlara, her türlü silah, kesici ve delici alet, sis veya ses bombası sokanlar, 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak; ayrıca 6 aydan 1 yıla kadar karşılaşmaları seyirden men edilecek. Yasaklı olmasına rağmen spor alanına girenlere, bu kişilerin girmesine yardımcı olanlara ve önlem almayanlara 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. [zaman]

Reklamlar

0 Responses to “Bu cezalar can yakar”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
Blog içi arama

Blogumuzun tüm içeriğini aşağıdaki arama çubuğunu kullanarak inceleyebilirsiniz.

Popüler Yazılar

Sayaç

  • 33,138 . Kişisiniz

Arşiv –

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: