İstanbul’un yaşam kalitesi 128 kentten 104. sırada

ist1.jpgİngiltere’de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist’in hazırladığı dünya kentlerindeki ”yaşam kalitesi” endeksinde İstanbul 104. sırada yer aldı.

İstanbul, geçen yılki 102. sıradaki yerinden iki sıra gerileyerek 104. sıraya düşmüş oldu.

Dünya kentlerinin değerlendirilmesi sırasında Economist araştırmacıları tarafından 5 ana kriter göz önünde tutuldu. Bu kriterlerin istikrar, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, kültür ve çevre ile altyapı olduğu bildirildi.

Bu kriterlerin sonuçlara yansıtılmasında ise farklı ağırlık puanları uygulandı. Örneğin kentlerin istikrar açısından aldıkları puan sonucu yüzde 25 oranında etkilerken, sağlık hizmetlerinin puana etkisi yüzde 20, kültür ve çevre koşullarının etkisi yüzde 25, eğitim hizmetlerinin etkisi yüzde 10 ve altyapının etkisi de yüzde 20 oldu.

Bu değerlendirmeler ışığında dünyanın en ”yaşanılası” kenti Kanada’daki Vancouver oldu. Geçen yılın da birincisi olan Vancouver’ı, yine geçen yıl da aynı sırada yer alan Avustralya’nın Melbourne kenti izledi. Söz konusu kentleri ilk iki sıraya taşıyan en belirgin özelliklerin düşük suç oranları, çok az olan istikrarsızlık ve terror tehdidi ile iyi planlanmış altyapıları olduğu belirtildi.

Üçüncü sırada, geçen yılın da üçüncüsü olan Avusturya’nın başkenti Viyana, 4. sırada geçen yıl da aynı sırada yer alan Avustralya’nın Perth kenti ve 5. sırada da Kanada’nın Toronto kenti yer aldı.

6. Sırada Avustralya’nın Adelaide kenti, 7. sırada Finlandiya’nın başkenti Helsinki, 8. sırada Kanada’nın Calgary kenti, 9. sırada Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve 10. sırada da Cenevre yer aldı.

Japonya’nın başkenti Tokyo 15., Fransa’nın başkenti Paris 24., Hollanda’nın başkenti Amsterdam 25., İrlanda’nın başkenti Dublin 50. sırada yer alabildi. İngiltere’den sadece Manchester kenti 48. sıradan endekse girerken, başkent Londra’ya ise bu yılki sıralamada hiç yer verilmedi. Roma’nın 59. olduğu listede, Atina 61., Rusya’nın başkenti Moskova 73., Romanya’nın başkenti Bükreş ise 86. sıraya oturdu.

104. sıradaki İstanbul’un ardından 105. sırada Cidde, 110. sırada Yeni Delhi, 116. sırada Endonezya’nın başkenti Jakarta, 120. sırada İran’ın başkenti Tahran yer aldı. Listenin son ve 128. sırasında ise Zimbabwe’nin başkenti Harare yer aldı.

Reklamlar

2 Responses to “İstanbul’un yaşam kalitesi 128 kentten 104. sırada”


 1. 1 hementatil.net Temmuz 27, 2008, 1:27 am

  istanbulun sonuncu olmadığına sevinmek gerek.

  ucuz tatil antalya

 2. 2 parapiyasasi.org Ağustos 26, 2008, 1:06 am

  istanbulun hali hazırda yaşam kemiren durumu göz önünde bulundurulduğunda kötü bir sonuç değil…

  para piyasası


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Blog içi arama

Blogumuzun tüm içeriğini aşağıdaki arama çubuğunu kullanarak inceleyebilirsiniz.

Popüler Yazılar

Sayaç

 • 33.139 . Kişisiniz

Arşiv –

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: