Halaçoğlu; Türk ismi alan 100 bin Ermeni’nin listesi elimde, ama açıklamam

Türk Tarih Kurumu Başkanı (TTK) Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Kayseri’deki sempozyumda yaptığı konuşmadaki sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. 
 
Ses kaydı olduğunu belirten Halaçoğlu, “Konuşmamda, ‘Tehcirden kurtulmak için kendini Kürt ve Alevi olarak gösteren Ermeniler var.’ dedim. Olmak ayrı, göstermek ayrıdır.” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Halaçoğlu ayrıca, elinde ‘100 bin Ermeni dönmesinin’ listesinin bulunduğunu; ancak bunu açıklamayacağını aktardı.

Türk Tarih Kurumu Başkanı (TTK) Yusuf Halaçoğlu, kamuoyunda tartışmaya sebep olan sözlerine açıklık getirmek için bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin çok önemli sorunları olduğunu ve bu sıkıntıların üzerine gidebilmek için birtakım araştırmalar yapmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Halaçoğlu, “Birileri bağırabilir, birileri çağırabilir, birileri istifa isteyebilir, her şey olabilir. Bunların bir önemi yok. Ben bir tarihçiyim.” diye konuştu. Hiçbir konuda belge göstermeden konuşmadığını dile getiren Halaçoğlu, Kayseri’deki konuşmasının çarpıtıldığını ve yargısız infaz yapıldığını söyledi. Sempozyumda 8-10 yıldır süren bir çalışmasından söz ettiğini aktaran Halaçoğlu, “Konuşmamın ses kaydı elimde. Orada, Türkiye’de Alevilerin yüzde 99’unun Türkmen olduğunu, tehcirden kurtulmak isteyen Ermenilerin Anadolu’da kalmak için kendilerini ‘Kürt Alevi’ olarak gösterdiğini söyledim.” diye konuştu. Prof. Dr. Halaçoğlu ayrıca, terör örgütü PKK’nın nereden üye aldığına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kürtlerin varlığını redetmediğinin altını çizen Prof. Dr. Halaçoğlu, “Kürtlerin Türkmen olduğunu söylemedim. ‘Bugün kendini Kürt olarak bilen bazı ailelerin 16. yüzyıl kayıtlarına göre Türkmen olduğu görülüyor’ dedim. Bu, ‘Kürtler yok’ demek midir? Anadolu’da 1,5 milyon Ermeni yaşıyordu. Neredeler bunlar gerçekten? Ben bunu araştırdım. Yoksa Ermeniler, Kürtler, Türkler diye araştırmadım.” açıklamasında bulundu. Halaçoğlu, çalışmasında bugün kendisini Kürt olarak gösteren aşiretlerin 16. yüzyılda Türkmen olarak gözüktüğünü hatırlattı. TBMM’de ilk grup toplantısında kendisini bölücük yapmakla suçlayıp istifa çağrısı yapan DTP Grup Başkanı Ahmet Türk’e de konuşmasında cevap veren Halaçoğlu, “Haklarında gazetelerde çıkan yalan yanlış haberler karşısında kendileri istifa edecekler mi?” dedi. Yusuf Halaçoğlu, TTK’dan sadece 388 YTL maaş aldığını, istifa etse bile çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. Yusuf Halaçoğlu, ayrıca elinde 100 bine yakın Ermeni dönmesinin isim isim listesinin olduğunu anlattı. ABD’de yapılan bir araştırmanın 6. sayfasını basın mensuplarına gösteren Halaçoğlu, “Burada aslen Ermeni olup da hangi Kürt aşireti adı altında Anadolu’da kalanların listesini veriyor. Bunları görmezden mi geleyim? Bu elimde de bir dosya var. Bu da dönmelerin listesi. Mahallesine, köyüne, evine varıncaya kadar isim isim. Eski ismi nedir, yeni ismi nedir? Hangi evde otururlara varıncaya kadar, resmi belgeler. Ben bunları açıklamadım. İsim de söylemedim. Ama bunlar işte Alevi Kürt olarak kendilerini tanıtan kişiler. Yani havadan atmıyorum. Kişileri suçlamıyorum. İsim anmıyorum. Açıklamayacağım.” dedi. Halaçoğlu’nun Kayseri’deki sempozyumda, “Kürtler Türkmen kökenli, Alevi Kürtler Ermeni asıllıdır.” dediği ileri sürülmüştü.

Reklamlar

3 Responses to “Halaçoğlu; Türk ismi alan 100 bin Ermeni’nin listesi elimde, ama açıklamam”


 1. 1 Donmemis Ermeni Ekim 21, 2008, 11:35 pm

  Say(in) Halacoglu,
  Belden asagi vurmakta uzman olmaniz bir yana,bie delinin kuyuya tas atmasi yedi akilliyi yormasi gibi,insanlari merakta birakiyorsunuz,sakladiginiz ermeni cocuklari kimler merak etmiyorum diyemem, yalniz bir seyden kesinlikle eminim,bu guzel ve kutsal vatanda Ermeni kimligiyle yasayan hicbir Ermeni Turk kimligi kadar Ermeni kimligiyle iftihar eder ve eminim sizden bu konusmalari yaptiginiz kadariyla daha faydali ve zararsizdir.Ne yazikki bilimle ugrasan herkes bilim adami olmiyor,yine de Hidayet ve rahmet uzerinizde olsun…

 2. 2 soner taş Aralık 23, 2008, 1:11 am

  ABD’de yapılan bir araştırmanın 6. sayfasını basın mensuplarına gösteren Halaçoğlu, “Burada aslen Ermeni olup da hangi Kürt aşireti adı altında Anadolu’da kalanların listesini veriyor.

  yukardaki bu yazılar neticesi basın mensuplarına gösterilen liste hakkında o gazetecilerin yaptığı haberler var mı basında en azından ordan öğrenseydik bu şahısları 🙂

 3. 3 ATATÜRKMENBEY Ocak 23, 2009, 10:27 pm

  SELAM,
  ASIL TÜRK MILLETININ TORUNLARI…….
  SAYIN HOCAMIZIN ELINDE 1000:000 TÜRK ISMI ILE YASAYAN ERMENILER VARDIR DIYORSA DOGRUDUR.
  LAKIN NEDEN BU ISIMLERI ACIKMAKDAN TERETÜD EDMEKDE ANLAYAMADIM.
  BIR ATASÖZÜ ILE ALLAHA EMANED OLUN.

  ENDISE DUYAN ASALETINDEN KURT DEGILDIR.
  OLSA OLSA CAKALDIR. SAYGI DEGER HOCAM KILICI ILK CEKENENINDIR ZAFER

  ATATÜRKMENBEY


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Blog içi arama

Blogumuzun tüm içeriğini aşağıdaki arama çubuğunu kullanarak inceleyebilirsiniz.

Popüler Yazılar

Sayaç

 • 33.139 . Kişisiniz

Arşiv –

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: