Gözler elektrik zammına çevrildi [en az % 20.8 oranında zam]…

Yapılan hesaplamalara göre elektriğe en az yüzde 20.8 oranında zam yapılması gerekiyor. Ancak uzun zamandır zam yapmamakta kararlı olan ekonomi yönetimi bu tavrını koruyor.

Seçimlerin ardından gözler elektrik zammına çevrildi. Hükümet’in elektriğe zam yapıp yapmayacağı, önümüzdeki günlerde başlayacak hem IMF hem bütçe çalışmalarının temel noktasını oluşturacak. Muhalefet partileri, seçim döneminde, hükümetin elektrik zammını seçim nedeniyle beklettiğini, seçimlerin hemen ardından zammın açıklanacağını iddia etmişlerdi. İddianın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği IMF görüşmelerinin ardından kesinlik kazanacak. IMF ile önümüzdeki günlerde yapılacak 7. gözden geçirme çalışmalarında elektrik zammı “KİT dengesi” başlığı altında yeniden gündeme gelecek. 2008 bütçesi ve bütçenin temelini oluşturan faiz dışı fazla konusu bu görüşmelerin temel ayağını oluşturacak. IMF, elektrik zamlarının 4.5 yıldır yapılmamasından kaynaklanan sorunlar başta olmak üzer e KİT’lerin faiz dışı fazlaya yeterince katkı sağlayamadığı eleştirisini yine gündeme getirecek.

Yapılan hesaplamalara göre, elektrik satış fiyatının piyasa fiyatına eşitlenebilmesi için yüzde 20.8 oranında zam yapılması gerekiyor. Bu hesap ise TEDAŞ’ın sanayiciye verdiği 12 kuruşluk fiyat ile devletin dengeleme- uzlaştırma yöntemiyle özel sektörden almak zorunda kaldığı 14,5 kuruşluk fiyat arasındaki farka dayandırılıyor. Ancak, elektrikte gerçek fiyatın ne olması gerektiği konusunda kamu ile özel sektörün elinde farklı veriler bulunuyor. Özel sektör, elektrik fiyatının gerçek piyasada oluşması halinde 14,5 kuruşun çok daha üzerine bir rakamın dahi görülebileceği görüşünde.

Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF’ye sunulan son niyet mektubundaki 3.75 milyar YTL’lik önlem paketinin içerisinde, yapılmayan elektrik zammının faturasının da yer aldığını belirterek, yıl sonuna kadar elektriğe zam yapmalarına gerek olmadığını açıklamıştı. Ancak, hem seçim döneminde bütçeden yapılan bazı harcamaların getirdiği ek yük hem de KİT genel dengesindeki ek önlem ihtiyacının zam baskısını artırdığı ifade ediliyor. IMF görüşmeleri sırasında ilave önlem paketinin ortaya çıkması halinde, bunun en azından yıl sonuna kadar olan kısmının zam dışındaki önlemlerle doldurulacağı ifade ediliyor.

Reklamlar

1 Response to “Gözler elektrik zammına çevrildi [en az % 20.8 oranında zam]…”


 1. 1 memur hikmet Haziran 26, 2008, 10:49 pm

  Tedaş’ın %22 lik Zam ile ilgili;
  Tedaş’ın Elektriğe zam istemesini anlayamıyorum.İlk önce Tedaş kaçak kullanılan elektriği bir faturalandırabilmesini bilmeli.Bunu bildikleri halde gereğini yapmamaktadırlar.Neden derseniz bizler doğu hizmeti için görev yaptığımız doğu illerindeki gördüğümüz ve şahit olduğumuz kadarıyla orada oturan (Devlet düşmanı olan Türkiye demeyip T.C. Cumhuriyeti diyip hitap eden)terörist olan kürt vatandaşlarının çoğunlukta yaşayan İllerde devlete ne kadar zarar verirsek kardır zihniyetiyle Kebandan yak diyerek doğudaki kış şartlarınıda göz önünde bulundurursak ne kadar çok tüketim olduğunu tahmin ederiz ve hiç kömür odun yakıtı almadan elektrikle ısınmaktadırlar.Bazı şahit olduğumuz olaylara örnek verirsek; şahışların içine girilebilecek kadar geniş su kazanlarını gün boyu resitans takarak fokur fokur kaynar şekilde tuttuğunu, tuğlalı sobanın içine elektrik rezitans döşeyerek ısındığını, yatak olan demir somyayı tavana asarak elektrik vererek ısındıklarını, duvarın sıva altına tel rezitans döşeyerek elektrikle tüm evi elektrikle ısındıklarını,ağırdaki hayvanı ısıtmak için elektrikli sobalar kullandığını,dış balkon lambalarını devlete zarar olsun diye sabaha kadar açık bıraktıklarına şahit olduk.Ama bu kişilerin evlerine bir tane Tedaştan görevli gitmiyor sayaç yazmıyor parası tahsil edilmiyordu ve hala daha durum böyle devam etmektedir.Bu kişiler her seferinde Devlete silahlı saldırıda bulunup Apo posterleriyle evlerini döşeyen,evlerinde terörist saklayıp dağdaki teröriste lojistik destek sağlayan vatan hainleridir.Bu elektiriğin bu şekilde kullanılmasını sağlayanlar ise acı gerçektir ki o yörenin kendi insanı olan Tedaş görevlileridir.Çünkü biz doğuda çok şahit olduk ve duyduk kaçak elektriği Tedaş görevlileri kendileri bağlayıp hatta kaçak tehsisatı bir miktar para karşılığında evede onlar döşemektedirler.Tedaş Devlet kurumu olmasına rağmen mesai saatlerinde bir işimizi halletmek için gittiğimizde koskoca Tedaş Bölge Müdürlüğünde bir kişi bulamadık sorduğumuzda da <> dedi kapıdaki bekçi.İşte ne kadar kokuşmuş ve babalarının malı gibi görüyorlar ve sömürüyorlar buraları.Ama gariban vatansever olan bu vatan için canını kırpmadan verebilecek vatan evlatları idareli kullandığı halde birini söndürmeden diğerini yakmadığı halde devamlı ödediği ama enson ödeyemediği fatura için elektiriğini kesmek yapılan adaletsizlik ve haksızlık değilmidir.Kaçak kullanandan alınamayan faturayı neden ödeyen dürüst vatandaşa zam yaparak yükleyip ödettiriyorsunuz.Bu halk bu kesim insanları daha ne kadar yükünü çekecek ve sırtında taşıyacak yada siz zorla taşıttıracaksınız.Devlet memuruna % 2 zam verirken siz %22 lik yaptığınız zamla memurun cebinden vermediğiniz halde %20 lik bir rakam cebimden çalıp çocuğumun ve ailemin rızgından etmeye nasıl gönlünüz razı oluyor sizin hiçmi Allahtan korkunuz yok birde kalkmış 3 çocuk yapın diyorsunuz bırakında 3 çocuğu olan çocuğumuza hak ettiği kadar eğitimini ve sağlıklı olabilecek imkanları yaratabilelim.
  Artık alamadıklarınızı alın alamıyorsanız şalteri indirin elektiriği kesin, faturasını tahsil edemiyorsanız o yörenin insanı olan Tedaş görevlilerini başka bölgelerdeki illere tayin edin, nasıl polisin görevinde zaaf olabileceğini düşünerek kendi memleketlerinde görev yapmaları yasak ise Tedaş görevlilerinde de aynı olsun haremlik selamlık olayıda bitsin. Bu halka yüklendiğiniz yeter % 2 zam verip %22 olarak almak revamıdır sonrada kalkıyor ülkede %8 enflasyon var diyorsunuz son 5 ayda zorunlu alacağımız fakirin yemeği olarak bilinen makarna 0.50 Krş dan 1.10 YTL ye, zeytin 7 YTL den 14 YTL ye, 5 LT teneke ayçiçeği yağı 12 YTL den 25 YTL ye çıkıp Ülke el altından yapılan %100 ün üzerinde bir enflasyonla boğuşurken birde kalkıyor devlete bir karı olmayan yüreğinde vatansevgisini bırak düşmanlık yapan her fırsatını bulduğunda polisine askerine kurşun sıkıp vatan için canını verenleri şehit eden hainlerin yaktıkları elektriği tahsil edemeyince ödeyenlere yüklemek ne insanlığa nede kul hakkına sığar.Ben çocuğumun rızgını böyle vatan hainlerinin hunharca zarar olsun diye yaktıkları elektrik parasını ödemeyi reddediyorum.Ona vereceğime çocuğuma ekmek olarak getiririm ki karnı doysun. Bu olay sadece doğu illerine mahsus olan bir şey değildir.Batı illerinin çoğunda doğu kökenli kişilerin oturduğu bölgeler oluşmuştur buralarda da durum aynıdır hep kaçak kullanırlar fatura ödenmez ama nedense hiç elektrikleri kesilmez.
  Devlet bu kaçak kullananların üzerine gitmesi gerekiyor artık,Devlet üçbeş çapulcuya meydanı boş bırakmamalı kurallar herkes için geçerli olmalı Devletin devamlılığı sağlanmalı ödemeyen herkesinki kesilmeli, kesilemiyorsa jandarma ve polisle zorla kesilip hapis kararı verilmelidir.Devlet bu parayı aldığı takdirde şuanda zamdan umut ettiği parayı fazlasıyla alacaktır.Ama Devletin politikası kaçak kullanandan alamadığını ödeyen dürüst vatandaşa ödettirerek cezalandırmak olmamalıdır.
  Umarım gereğini yapar devletin itibarını ve Tedaşın güvenilirliğini geri getirirsiniz.Aksi takdirde diğer dürüst olan vatandaşıda kanunsuz işlere yönlendirir onlarda kaçak kullanabilmenin yollarını arayacaktır.Çünkü kaçak kullananı görüp bir şey yapılmadığını görürse bu tüm kesime yayılacaktır.Pahalı olan elektrik ödenemeyince kaçak kullanım çoğalacaktır.Umarım korkulan olmadan gerekli tedbirleri alırsınız.Saygılarımla.
  Antalya…….Memur Hikmet


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Blog içi arama

Blogumuzun tüm içeriğini aşağıdaki arama çubuğunu kullanarak inceleyebilirsiniz.

Popüler Yazılar

Sayaç

 • 33.146 . Kişisiniz

Arşiv –

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: